uusilogoc (44K)ammattilehti (1K)

toiminta-ajatus
yhteystiedot
mediakortti
tilaus
osoitteenmuutos
palaute
arkisto
arkisto (1K)
ilmoituksia
linkkejä
palo- ja pelastustieto ry         
   english (5K) svenska (5K)
webmaster (1K)
tietovisa
etusivu

Pelastustieto 9/2006

Omistaja ottaa
uusia ohjia pelastustoimessa

Pelastustoimen omistajat eli kunnat sekä alueelliset pelastuslaitokset yhdessä Suomen Kuntaliiton kanssa ovat perustaneet omistajafoorumin, jonka tavoitteena on terävöittää pelastustoimen asioiden kehittämistä ja seuraamista.

Pelastustoimen omistajapolitiikan terävöittämistoimenpiteet aloitettiin, kun kuntien, pelastustoimen ja Kuntaliiton edustajat kokoontuivat marraskuun alussa pohtimaan pelastustoimen kehittämistä.
Kuntaliiton toimitusjohtaja Risto Parjanne kertoo, että avauskokouksessa päätettiin muodostaa pelastustoimen foorumi, joka kokoontuu pari kertaa vuodessa ja käsittelee valtakunnallisesti erilaisia pelastustoimen kysymyksiä. Seuraavan kerran kokoonnutaan ensi keväänä.
- Erityisesti kysymys on omistajapolitiikan hahmottamisesta ja selkiyttämisestä valtion suuntaan, joka on nähtävä tärkeänä yhteistyökumppanina, mutta joka lainsäädännöllä myös ohjailee pelastustointa.
Parjanne pitää tärkeänä, että omistajat myös seuraavat pelastustoimen kustannuskehitystä ja tärkeätä on myös jakaa pelastustoimen alueille tietoa yhteisesti käsiteltävistä asioista.
omistaja (108K) Myös Kunnallisen työmarkkinalaitoksen ja pelastusalan yhteisen valtakunnallisen työryhmän työ työaikaan ja palkkaukseen sekä yleensä henkilöstökysymyksiin liittyvissä asioissa on kiinteästi mukana pelastustoimen foorumin kanssa. Sen työn tuloksia pyritään hyödyntämään seuraavalla työmarkkinaneuvotteluissa.
Kuntaliiton kehittämispäällikkö Markku Haiko sanoo, että vahva omistaja on laitostenkin etu ja siksi omistajapolitiikan terävöittäminen on tärkeä asia.
- Vaikka kuntien omistajana onkin pidettävä huolta siitä, ettei niille jää ainoastaan pelastustoimessa maksajan rooli, niin minkäänlaista vastakkainasettelua valtion suuntaan ei voida nähdä, vaan kyse on yhteistyön parantamisesta.

Oli jo korkea aika
Pelastusjohtajien puheenjohtaja Vesa Parkko sanoo, että nyt oli korkea aika kohottaa omistajien eli kuntien profiiliaan pelastustoimessa. Omistajan parempi ohjaus on voima molemmille, niin pelastuslaitoksille kuin kunnillekin.
- Eikä kysymys ole pelkästään kustannuskeskustelusta, sillä tutkimukset ovat osoittaneet, että kustannukset eivät ole pelastustoimessa nousseet yleistä kustannustasoa enemmän.
Niin kunta- kuin pelastusjohtajatkin painottavat, että omistajafoorumissa ei käsitellä pelastustoimen omistuskysymystä. Valtiollistamisesta ei siis keskustella.
Tilaisuuteen osallistunut Joensuun kaupunginjohtaja Juhani Meriläinen pitää tilaisuudessa käytyä keskustelua hyvänä ja muutoinkin kuntien voimakkaampi omistajan ohjausote pelastustoimesta on tervetullutta. - Kolme vuotta sitten käynnistyneen aluelaitosjärjestelmän kokemukset alkavat tulla vähitellen esille ja nyt on omistajien hyvä aika ottaa näkyvämpi rooli pelastustoimessa ja tämä foorumi on siihen hyvä työväline, Meriläinen sanoo.
Myös tilaisuudessa mukana ollut Porin apulaiskaupunginjohtaja Kari Hannus kehuu tilaisuutta hyväksi ja sitä, että nyt voidaan isommalla porukalla pohtia valtakunnallisesti pelastustoimen asioita.
- Erityisesti on tarpeen tarkastella valtion, lääninhallitusten ja kuntien välistä yhteistyösuhdetta. On kuitenkin huomioitava se, että pelastustoimen palveluita tuotetaan niiden omistajille eli kunnille ja valtiolla ei ole omistajan roolia pelastustoimessa. Toimintaa ohjataan lainsäädännöllä, mutta kunnat saavat myös paljon itse päättää miten pelastustoimea hoitavat.
Hannuksen mielestä on tarpeellista, että kunnat ja pelastustoimi yhdessä pohtivat toimintoja ja yhteistyösuhde valtionhallintoon toimii.
- Jämäkämpi omistajaohjaus on hyväksi myös sekä kuntien että valtion viranomaistoiminnoissakin, Kari Hannus sanoo.


Teksti: Esa Aalto


Edellinen - Seuraava