uusilogoc (44K)ammattilehti (1K)

toiminta-ajatus
yhteystiedot
mediakortti
tilaus
osoitteenmuutos
palaute
arkisto
arkisto (1K)
ilmoituksia
linkkejä
palo- ja pelastustieto ry         
   english (5K) svenska (5K)
webmaster (1K)
tietovisa
etusivu

Pelastustieto 10/2008

Pääkirjoitus I

Turvallisuusvalistukselle riittää tarvetta

SPEK teetti mielenkiintoisen kyselytutkimuksen, jossa tuhatta henkilöä haastateltiin omatoimiseen varautumiseen ja turvallisuuteen liittyvistä teemoista. Tutkimus osoitti muun muassa sen, että varsin harva kansalainen on osallistunut omatoimiseen varautumiseen ja turvallisuuteen liittyvään koulutukseen. Tähän yritetään nyt saada korjausta kehittelemällä muun muassa alkusammutuskoulutuskonseptia.

112-päivänä palokunnat järjestävät erilaisia tapahtumia, mutta niitä voisi toki olla muulloinkin. Palokunnat voisivat esimerkiksi kutsua lähialueen ihmisiä paloasemalle saamaan esimerkiksi alkusammutusopetusta tai palokunnat menevät jakamaan tietoa sinne, missä ihmisiä on.

Tiedon etsimiskanavana tärkeimmäksi osoittautui internet ja verkkomediaa ryhdytäänkin nyt hyödyntämään turvallisuustiedon jakamisessa. Pelastussuunnitteluun kehitellään selainpohjainen työkalu internetiin.

Mielenkiintoisimmat tulokset tulivat kysymyksistä, jotka koskivat turvallisuusasioiden laiminlyönnin sanktiointia, vastuusta turvallisuudesta ja sen kehittämisestä sekä väestönsuojien rakentamisen tärkeydestä.

Yli puolet vastaajista kannatti sitä, että viranomaisilla tulisi olla mahdollisuus määrätä jokin rangaistus turvallisuusasioiden laiminlyönnistä. Siinä terveisiä myös uuden pelastuslainsäädännön laatijoille.

Lähes 80 prosenttia vastaajista katsoi väestönsuojien rakentamisen edelleen tärkeäksi. Mielenkiintoinen tulos, kun ympäristöministeriön käynnistämässä rakentamisen normitalkoissa asiantuntijat, kuten rakentajat ovat pitäneet väestönsuojien rakentamista yhtenä turhimmista määräyksistä.

Turvallisuusvastuun valtaosa katsoo kuuluvan itselleen ja myönteisenä voi pitää sitä, että omatoimisuuden ymmärtäminen on lisääntynyt 13 vuoden takaisesta vastaavanlaisesta tutkimuksesta. Silti yli kolmannes sysää vastuun turvallisuudestaan jollekin muulle. Viestiä pitää siis yhä terävöittää; viime kädessä jokainen on itse vastuussa turvallisuudestaan, vaikka hädän hetkellä apua saakin.

esa2008uusi (28K) Esa Aalto

Edellinen - Seuraava