uusilogoc (44K)ammattilehti (1K)

toiminta-ajatus
yhteystiedot
mediakortti
tilaus
osoitteenmuutos
palaute
arkisto
arkisto (1K)
ilmoituksia
linkkejä
palo- ja pelastustieto ry         
   english (5K) svenska (5K)
webmaster (1K)
tietovisa
etusivu

Pelastustieto 8/2008

Pelastuslaitokset vastaavat
yli 3 miljoonan suomalaisen
ensihoitopalveluista

Maamme pelastuslaitosten sopimuksin tuottamien ensihoitopalveluiden piirissä asuu runsaat 3,3 miljoonaa suomalaista. Kun mukaan lasketaan ilman sopimusta olevat alueet, asukkaiden määrä nousee noin 3,6 miljoonaan suomalaiseen. Pelastuslaitosten tuottamien kiireettömienkin ensihoitopalveluiden äärellä elää runsaat 2,3 miljoonaa suomalaista.

Tiedot käyvät ilmi Satakunnan pelastuslaitoksen lääkintämestari Vesa Hietavan ja it-asiantuntija Tero Koskisen kokoamasta aineistosta, johon vastasivat kaikki 22 pelastuslaitosta.

Pelastuslaitokset ovat kyselyn mukaan myös tuntuva ensivastepalvelujen tuottaja. Sopimuksella ensivastepalveluita tuotetaan 310 kunnassa, joissa asuu yhteensä vajaat 4,2 miljoonaa suomalaista. Kun sopimuksettomatkin alueet otetaan huomioon, ensivastepalveluja voivat saada runsaat 4,3 miljoonaa suomalaista.

Ensihoitotehtäviä tekee kaikkiaan 2500 pelastuslaitoksissa työskentelevää eli noin puolet henkilöstön kokonaismäärästä. Yksinomaan ensihoitotehtävissä on 683 henkeä.

Tästä väestä 1408:lla on kaksoispätevyys eli he ovat pelastajia tai palomies-sairaankuljettajilla on myös ensihoitopätevyys. Runsaalla 500:lla on joko opisto- tai AMK-tason sairaanhoitajan, ensihoitajan koulutus, tai lähihoitajan, lääkintävahtimestari-sairaankuljettajan koulutus.

Koko maassa on 97 päätoimisesti miehitettyä paloasemaa, joilta annetaan kiireellisiä ensihoitopalveluja. Lähes 400 paloasemalta lähtee yksikköjä ensivastetehtäviin ja ensihoitopalveluihin käytettäviä ajoneuvoja on yhteensä 630. Ambulansseja on pelastuslaitoksilla kaikkiaan 243.

Reservikalustoa riittää

Kiireellisiä hoitotason ensihoito- sairaankuljetusyksikköjä on maamme pelastuslaitoksissa 53 ja perustason yksiköitä 126. Sopimusyksiköitä on siis yhteensä 178 ja tämän lisäksi on vielä 261 ambulanssia/ensihoitoautoa, joten kalustoa suurempiinkin ensihoitoa vaativiin tilanteisiin löytyy maamme pelastuslaitoksista.

Ensivastetehtäviä liki 30000

Ensihoitotehtäviä on pelastuslaitoksilla kaikkiaan 388 000. Kaksi kolmesta tehtävästä on sellaisia, jotka eivät ole kaikkein kiireellisimpiä. Kaikista ensihoitotehtävistä 9800 on mukana ollut myös lääkintäesimies tai vastaava hoidollinen yksikkö.

Näiden lisäksi ensivastepätevyyden omaavia päätoimisia on maamme pelastuslaitoksissa 613 henkeä. Sivutoimisia tai vapaaehtoisia ensivastepätevyyden omaavia on runsaat 5000. Pelastuslaitoksissa hoidetaan yhteensä 27700 ensivastetehtävää.

Teksti: Esa Aalto


Edellinen - Seuraava