uusilogoc (44K)ammattilehti (1K)

toiminta-ajatus
yhteystiedot
mediakortti
tilaus
osoitteenmuutos
palaute
arkisto
arkisto (1K)
ilmoituksia
linkkejä
palo- ja pelastustieto ry         
   english (5K) svenska (5K)
webmaster (1K)
tietovisa
etusivu

Pelastustieto 2/2009

Tampere tekee uudet ohjeet RIB-veneiden käytölle

Vakava työtapaturma
Turun saaristossa

Vakava onnettomuus Turun saaristossa johtaa RIB-veneiden käytön turvaohjeiden uusimiseen Tampereen aluepelastuslaitoksella.

Tampereen aluepelastuslaitoksen vesipelastuskurssin neljä kouluttajana toiminutta paloesimiestä lähestyivät 22.5.2008 illalla laitoksen omalla 5,50 metriä pitkällä RIB C-550 veneellä seuraavaa yöpymispaikka, joka sijaitsi Nauvon pohjoispuolella Seilin saarella. Veneen kuljettaja navigoi sähköisen karttaplotterin avulla. Tapaturmassa loukkaantunut paloesimies Mikko Kuoppala istui kuljettajan vieressä vasemmalla ilmatäytteisen ponttonin päällä ja seurasi siitä reittiä merikortista. Kaksi muuta paloesimiestä seisoivat veneen takaosassa. Kolme henkilöistä, loukkaantunut mukaan lukien, käytti pelastusliivejä. Veneen takaosassa seisoneista toisella oli yllään pelastuspuku. Veneen nopeuden on kerrottu olleen onnettomuushetkellä alle 20 solmua.

Vene siirtyi pois laivaväylältä kohti Seilin saarta. Kartalta reittiä seuranneet huomasivat, että vene oli kääntymässä väärään paikkaan ja he mainitsivat tästä veneen kuljettajalle, joka korjasi kurssia oikealle. Tämän seurauksena vasemmalla puolella veneen takaosassa seissyt paloesimies kaatui ponttonin yli mereen. Kuljettajan vasemmalla puolella ponttonilla istunut Mikko Kuoppala piti, todennäköisesti kyynärtaipeestaan, kiinni ponttonissa olevasta köydestä. Veneen kurssikorjaus oli niin äkkinäinen, että hän menetti otteen köydestä ja kaatui ponttonin yli mereen. Kurssiaan muuttava vene liukui veden varassa olevan Kuoppalan yli ja ulkolaitamoottorin potkuri osui häneen. Kuljettajan takana oikealla puolella seisonut paloesimies piti kiinni valomaston tartuntakahvasta eikä suistunut mereen.

Veden varaan joutuneet olivat lähellä toisiaan. Kuljettaja ohjasi veneen heidän vierelleen ja miehet nostettiin veneeseen. Mikko Kuoppala oli tajuton ja häntä lähdettiin kuljettamaan sairaalaan. Toinen mereen pudonneista ei saanut vammoja.

Turun ja Porin työsuojelupiiri tutki onnettomuuden ja totesi lausunnossaan, että tapaturman syinä olivat veneen äkkinäinen kurssin muutos oikealle sekä se, että veneestä mereen suistuneet eivät olleet kiinnitettyinä luotettavasti veneessä.

Myös poliisi tutki onnettomuuden ja teki syyttämättä jättämispäätöksen.

Työsuojelupiiri antoi toimintaohjeet

Työsuojelupiiri on tarkastuksen perusteella antanut työnantajalle seuraavat toimintaohjeet:
• RIB-veneessä seisovien tulee käyttää turvavaljaita, jotka voidaan luotettavasti kiinnittää veneeseen.
• RIB-veneen pohjalla ei saa istua ajon aikana, ellei veneeseen ole asennettu tähän tarkoitukseen valmistettuja istuimia.
• RIB-veneessä olevien henkilöiden tulee aina ajon aikana käyttää kypärää.
• RIB-veneessä olevien henkilöiden tulee aina varoittaa muita henkilöitä äkillisestä kurssin muutoksesta, voimakkaasta aallokosta sekä sellaisesta olosuhteesta tai muutoksesta joka saattaa aiheuttaa RIB-veneelle äkillisen liikkeen.

Palomestari Jyrki Paunila kertoo, että Tampereen aluepelastuslaitoksessa tehdään toukokuun alkuun mennessä omat ohjeet vesitoimintaa varten.

– Esimerkiksi kiinnitystä varten tulemme tekemään omat sovelletut ohjeet, sillä veneessä on oltava kiinnitettynä myös siten, että veneen mahdollisesti kaatuessa sieltä pääsee helposti pelastautumaan.

– Laitokselle ollaan hankkimassa uutta RIB-venettä, jossa huomioidaan esimerkiksi istuimien määrä; siitä on tulossa kahden istuttava.

Sekä Paunila että Kuoppala sanovat ajon aikana veneessä vallitsevan sellaiset keskipakoisvoimat, että kiinni pitäminen on vaikeata. Siksi veneessä pitää olla hyvin kiinnitettynä.

– Tätä varten tarvitaan paremmat ohjeet. Sama asia on myös sammutusautoissa, joissa autossa istuvat eivät käytännöllisesti katsottuna koskaan kytke hälytysajossa itseään turvavöihin. Niin ei ehditä tehdä, kun pelastusvarusteisiin pukeutuminen vie ajan.

Paunila ja Kuoppala uskovat ja toivovat, että tuotekehitys tulee tässä myös palomiesten avuksi.

– Erilaiset nopeat ja toimivammat kiinnitäytymisratkaisut tulevat osaltaan parantamaan turvallisuutta.

Raskas kokemus

Palomestari Jyrki Paunilalle työkaverin vakava loukkaantuminen ja asioiden hoitaminen työnantajan edustajana on ollut myös raskas kokemus.

– Mikon ripeä toipuminen on ollut itsellekin riemullista seurattavaa ja palkitsevaa.

Hän on Mikon kanssa samaa mieltä, että vakavat työtapaturmat ovat alalle ennaltavarautumaton asia; iso musta aukko.

– Työtapaturman uhriksi joutuneelle tilanne on luonnollisesti kovin. On tärkeätä, että taakkaa ja tilannetta ollaan koko porukan voimin jakamassa. Siksi näistä tilanteista pitäisi ottaa koko alalla opiksi ja pyrkiä mahdollisimman hyvin varautumaan niihin. Niitä kun valitettavasti aina sattuu, vaikka onneksi vakavia työtapaturmia on kuitenkin vähän.

– Oppimisenpaikka tämä on ollut myös itselle, Jyrki Paunila sanoo.

Esa Aalto

Lue Mikko Kuoppalan tuoreet kuulumiset kokonaisuudessaan Pelastustieto-lehdestä 2/2009!


Edellinen - Seuraava